3. Taraf Gözetim ve Muayene

2003 yılından bugüne kadar dünya ve Türkiye’de yapısal çelik imalatı konusunda önemli projeler yapılmaktadır. Büyük ve oldukça fazla kontrol basamağının bulunması gereken bu projelerin, ikinci ve üçüncü taraf firmalarca kontrol edilmesi de bu süreç içinde zamanla yaygınlaşmıştır. Bu vakit içerisinde zaman, hammadde, ürün ve iş gücü kaybına uğramak istemeyen İşveren tarafı da bu konuda bilinçlenmiştir.

Mevcut imalat standartları revize olmuş, bazı standartlar ise bu süreçte ilk kez yayınlanmıştır. Belirli bir Know-How ‘a sahip olan ikinci ve üçüncü taraf mühendislik gözetim kuruluşlarının sürece adaptasyonu imalatçı firmalara kıyasla daha kolay olmuştur. Bu tür kuruluşlar, imalatçı tarafında yaşanan ciddi sıkıntıların aşılması, belirlenen genel normlara uyum ve standartların gereklerine göre imalatların yapılabilmesi için kendi sistemlerini geliştirmişlerdir.

İmalatçıların uyum süreci ise hala devam etmektedir. Proje kontrolünde imalat ve montajda halen sıkıntılar mevcuttur. Yaşanan sıkıntıların daha kolay bir şekilde ele alınması, ört-bas edilmemesi ve aşılabilmesi için yapısal çelik projelerinde ikinci ya da üçüncü taraf gözetim kuruluşuna ihtiyaç olmaktadır. İkinci ve üçüncü taraf gözetim kuruluşları bu kapsamda; standart, sözleşme ve normları esas alarak mühendisli gözetim faaliyetlerini sahada tarafsız olarak gerçekleştirmektedir.


Yapısal Çelik Tipleri ve Uygulama Alanları

Kara Yapıları
Uluslararası yapısal çelik imalat ve kontrol standartlarında kara yapıları olarak Köprü, Viyadük, Bina, Gökdelen, Fabrika, Stadyum, AVM, Depo türü yapılar tanımlanmaktadır.

Deniz Yapıları
Denizde kullanılacak sabit veya yüzer yapılar için uluslararası standartlar mevcut değildir.

Ulusal ve uluslararası alanda CTI Muayene ve Denetim (Inspection) A.Ş. bir çok projede görev almıştır. Aldığı sorumluluk ve görev bilincini en üst seviyede tutarak bugünlere gelen CTI Muayene ve Denetim (Inspection) A.Ş. sektöründe de lider firmalar arasında yerini almıştır.

Mühendislik Gözetimi Firmaları Neden Tercih Edilmelidir?

  • Tarafsız ve bağımsızlardır.
  • TÜRKAK tarafından akreditedirler ve bu yüzden uluslararası bilinirlikleri yüksektir.
  • Güvenilirlerdir ve müşteriye güven verirler..
  • Bilgi ve deneyimleri günceldir
  • Raporlama faaliyetleri hızlıdır.
  • Aksiyon alma hızları genellikle imalatçıya göre daha yüksektir.
  • Bilgi birikimi yüksek personeller ile çalışılar.
  • ITP, teknik şartname ve prosedürlere hakimlerdir.
  • Firma, yapı yahutta ürün sertifikalandırma yetkileri vardır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum