Kaynak Teknolojisi

Kaynak sektöründe oldukça fazla duyulan terimlerden birisi de WPS’tir. Weldind Procedure Specification şeklinde yurtdışında tanımlanmış bu doküman dilimize Kaynak Prosedür Şartnamesi olarak çevrilmiştir. Ancak sektörel anlamda hizmet gösteren firmalar dahi olsa Türkçe çevirisi oldukça az kullanılmaktadır. Bu yüzden genellikle genellikle WPS olarak telaffuz edilmektedir.

WPS, bir kaynak prosesinde malzeme kalınlığına, tipine ve cinsine göre kullanılası gereken amper, voltaj, ilerleme hızı, tel, gaz vb. gibi değişkenlerin belirtildiği bir dökümandır.

Kaynak yapan personelin bilgi ve tecrübesine göre kaynak parametreleri ayarlayabilir. Fakat bazı hassas malzemelerin kaynağında istenmeyen metalurjik dönüşümlerin meydana gelmemesi için amper, voltaj ve ilerleme hızı gibi parametrelere bağlı olarak hesaplanan ısı girdisinin belirli bir seviye altında tutulması; malzemenin çok yüksek sıcaklıklara çıkmaması ya da ergiyik metalin çok hızlı katılaşmaması istenir. Malzemede kaynak prosesi sırasında oluşmasını istemediğimiz metalürjik dönüşüm fazların oluşmasına neden olarak dayanım düşmesi, aşırı sertleşme ve çatlak oluşumu gibi problemlere neden olabilir. Bu nedenle tüm bu parametreler teknik verilere, teknik personel yönlendirmesine ve tecrübelere göre ayarlanarak bir WPS aracılığıyla kayıt altına alınır.

WPS ‘e göre kaynatılan parça bir yöntem testi için kullanılacaksa EN 15614 serisinde belirtilen testlere; ya da bir kaynakçı kalifikasyonunda kullanılacağı durumlarda EN 9606 ‘da belirtilen testler uygulanarak kaynaklı birleşimden istenen teknik özelliklerin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Bu aşamada WPS ‘imiz pWPS - pre WPS olarak adlandırılır. Test uygulanan parça gerekli teknik şartları sağladığı taktirde onaylı WPS olarak kabul edilmektedir. İlerleyen süreçteki kaynak işlemlerinde bu parametreler kullanılmaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum