Tahribatsız Muayene (NDT)

Demiryolu hatlarında yeni hatlar döşenirken/tren yolu aktif halde servis sağlanırken belirli aralıklar ile rayların kaynak dikişlerinin ve şüphe duyulan bölgelerin ultrasonik muayene yöntemi ekipmanları ile muayene edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Demiryolu muayenesinde genel olarak, çok kristalli ve kayıt özellikli yarı-otomatik/tam-otomatik muayene ekipmanları kullanılmaktadır. Bu cihazlar demiryolu ürünlerinin farklı yüzeylerini aynı anda tarayarak kontrol imkanı sunar. Bunun yanı sıra kesit görüntüsü 3-D olarak kayıt altına alınarak görsel olarak algılama kolaylığı sağlanmaktadır.


Çok sayıda probdan oluşan bu muayene yönteminde, ray üzerinde tek bir sürüşte mevcut olan kusurlar ortaya çıkarıldığından kilometrelerce uzunluktaki demiryolu rayları bile kolaylıkla muayene edilebilmektedir.

Tren seyahatlerinde insan hayatını tehdit edebilecek kazaların çoğu servis sürecinde tespit edilmektedir. Demiryollarında ray kırılması ise en sık karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Bu problemler henüz çatlak veya süreksizlik aşamasında iken tespit edildiği takdirde aksiyon alınması çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Tespit yapılmadığı ve aksiyon alınmadığı takdirde ise demiryolu taşımacılığında kazaları engellemenin imkansız olacağı tahmin edilmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum