Tahribatsız Muayene (NDT)

Girdap akımları testi  (Eddy-Current Muayenesi)


  • Ultrasonik NDT İncelemesi örneği: Bir uçak motorunun pal köklerinin NDT İncelemesi.
  • 1. Adım: Özel bir boroskop aracı vasıtasıyla NDT probunu incelemenin yapılacağı pal köküne yerleştir.
  • 2. Adım: NDT Cihazını doğru dalga değerine ayarlanır.
  • 3. Adım: Probu incelemenin yapılacağı noktaya probun açısına göre ve en yüksek inceleme dalgasının kırmızı çizgi ile belirlenmiş normal değerler içinde kaldığını gözlemlenir. Eğer kırmızı çizginin dışında ve sol tarafında ise pal kökünde çatlak var demektir. Eğer kalıyorsa, pal sağlamdır.

Girdap akımları testinde (Eddy-current testi) iletken malzemedeki hataları tespit etmek için elektromanyetik indüksiyon kullanır. Testte pek çok parametre vardır. Bunlar: malzemenin yüzeyi erişilebilir olmalıdır,test edile bilmesi için malzemenin iletken olması gerekir, malzemenin bitişi kötü değerlerin çıkmasına neden olabilir, malzemenin içine nüfuz derinliği malzemenin iletkenliği ile sınırlıdır ve test yönüne paralel kusurlar algılanamayabilir.

Eddy-Current testi ile malzemenin yüzeyinde veya yüzeyine yakın çok küçük çatlaklar algılanabilir. Fazla hazırlık gerekmez ve geometrik açıdan zor yüzeyler incelenebilir. Ayrıca, elektrik iletkenliği ve kaplama kalınlığı ölçümü için yararlıdır. Test cihazları taşınabilirdir, hemen geribildirim sağlar ve cihazın malzemeye temas etmesi gerekmez.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum