Tahribatsız Muayene (NDT)

Manyetik Parçacık Testi, yüzey hatalarının tespiti için kullanılan bir manyetik parçacık muayene metodudur. Hataların muayene yüzeyine açık olması gerekmez. Kolay ve etkili bir yöntem olmasının yanı sıra hızlı bir yöntem olması da uygulanabilirlik konusunda büyük rol oynamaktadır.

Muayene yüzeyine bir manyetik akı uygulanması durumunda yüzeyde bulunan süreksizlikler üzerinde, yüzeyde konumlanma durumuna bağlı olarak, kaçak akı oluşur. Manyetik Parçacıkla Muayene yapılan yüzeye ferromanyetik tozlar serpilirse bu tozlar kaçak akılar tarafında çekilerek süreksizlikler üzerinde toplanır. Böylece Manyetik parçacık muayene yöntemi ile süreksizliklerin yerleri tespit edilebilir.Manyetik parçacık testi, ferromanyetik bütün malzemelere uygulanabilir.

 

Yoke, prod ve ring aksesuarlı cihazlarla ferromanyetik kaynaklı birleşimli imalatların, dövme, döküm malzemelerin yüzey ve yüzey altı süreksizliklerin tespiti ve raporlanması  olarak da adlandırılması yanlış olmayacaktır.

Manyetik parçacık testinin sınırlamaları ; Ferromanyetik olmayan malzemelere uygulanamaz. Süreksizlik uygulanan manyetik alan yönüne uygun açıda konumlanmamış durumda ise belirlenemez. Büyük parçalar için çok yüksek mıknatıslama akımları gerekebilir. Muayene yüzeyinin çok pürüzlü olması sonucu olumsuz etkiler. Muayene yüzeyinde boya veya kaplama varsa bunun kalınlığı muayene sonucunu doğrudan etkiler. Genellikle muayene sonucunda mıknatıslık giderimi ve son temizlik gibi ilave işlemler yapılması gerekir.

Genel Standartlar

EN ISO 9934-1 - Tahribatsız muayene - Manyetik Parçacıkla Muayene - Bölüm 1: Genel kurallar
EN ISO 9934-2 - Tahribatsız muayene - Manyetik Parçacıkla Muayene - Bölüm 2: Tespit ortamı
EN ISO 9934-3 - Tahribatsız muayene - Manyetik Parçacıkla Muayene - Bölüm 3: Techizat
EN ISO 3059 - Tahribatsız muayene - Penetrantla muayene ve manyetik parçacıkla muayene - İnceleme şartları
EN 1330-7 - Tahribatsız muayene - Terimler- Bölüm 7: Manyetik parçacık muayenesinde kullanılan terimler
EN ISO 16828 - Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Süreksizliklerin belirlenmesi ve ölçülendirilmesi için bir metot olarak uçuş/geçiş süresi kırınımı tekniği (TOFD)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum