Tahribatsız Muayene (NDT)

Kızılötesi (IR) teknolojisi , durum izleme ve tahmini bakım için bir inceleme aracı olarak petrol ve gaz endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır . Geleneksel görsel denetim ve diğer araçlara göre avantajlıdır, çünkü kızılötesi teknolojinin izlenen ekipmanla temas halinde olması gerekmez.

IR termografisi, bir bileşenin ısı değişimlerini (yani, termal radyasyon), bu bileşene, bu bileşene veya o bileşene doğru aktığını ölçen tahribatsız bir test şeklidir . IR termografi ayrıca, genel olarak IR testi, termal test, termal görüntüleme ve IR termometresi olarak bilinir.


Termal radyasyon doğrudan sıcaklıktaki değişikliklerle ilgilidir. Başka bir deyişle, bir bileşen sıcaklık değiştikçe yayılan radyasyon miktarı değişir. Bu tür radyasyon, insan gözüyle görülemeyen bir elektromanyetik dalga şekli olduğu için, bileşenlerin kızılötesi kameralar kullanılarak analiz edilmesi gerekir. Kızılötesi kameralar, bir bileşenden yayılan, yansıyan ve iletilen kızılötesi enerjiyi algılayabilir ve görüntüleyebilir. Termal görüntü, bileşen için bir sıcaklık okuması elde etmek için analiz edilebilir.

Bir bileşenin sıcaklık seviyelerini ve varyanslarını haritalama amacı, ekipmanın zayıflayabileceği veya arızalanabileceği herhangi bir sıcak noktayı tespit etmektir. IR termografisi ayrıca korozyon hasarı, delaminasyonlar, boşluklar, inklüzyonlar ve ısı transferini etkileyen diğer kusurları da tespit edebilmektedir. Ancak, bu anormallikleri tespit etmek için, bileşen ve çevresi arasında yeterli sıcaklık farkı olmalıdır.

Endüstri uygulamaları

IR termografisi birçok endüstride ve uygulamada kullanılmaktadır. Örneğin petrol ve gaz ve kimyasal işleme endüstrilerinde, boruların yalıtım sorunlarını, sıvı seviyelerini tespit etmek veya döner ekipmanın çok fazla sürtünme yaşadığı sorun noktalarını belirlemek için termografi kullanılabilir. Ayrıca, IR testi yaygın olarak boşluklar ve inklüzyonlar gibi sıcak noktaları ve anomalileri bulmak için kullanılır. IR testinin faydaları, uzun ekipman ömrünü, plansız duruşları azaltmayı, ekipman arızası riskini azaltmayı ve performansı arttırmayı içerir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum