Tahribatsız Muayene (NDT)

Korozyon haritalaması, korozyona bağlı olarak malzeme kalınlığındaki değişiklikleri haritalayan ve tanımlayan ultrasonik bir tekniktir. Korozyon, metalik bir malzemenin kimyasal (veya elektrokimyasal) saldırı ile bozulmasıdır. Bu normal olarak çevreden (çoğunlukla su) ve bazen başka bir materyalden kaynaklanır. Çeşitli korozyon türleri vardır:

  • Yüzey boyunca eşit olarak yayılan düzgün korozyon
  • Eşit olmayan ve daha küçük derin alanlara sahip çukurlu korozyon (çukurlar)
  • Uzamış tanelerin tabakaları boyunca hareket eden pul pul dökülmesi
  • Tane sınırları boyunca büyüyen granül içi korozyon

Korozyon haritalaması yapmak için otomatik veya yarı otomatik bir tarayıcı, bir muayene yüzeyini taramak için, puls eko, girdap akımı ve faz dizi gibi çeşitli ultrasonik teknikleri kullanarak kullanılır. Korozyon haritalaması, boru, basınçlı kap, depolama tankı ve reaktörlerin muayenesi için petrol, gaz ve nükleer endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Havacılık sektöründe, korozyon haritalaması genellikle kompozit malzemelerin incelenmesi için “C-Scan” olarak adlandırılmaktadır. Korozyon haritalama sonuçları, hem genel olarak hem de bireysel çukurlar için kusur artışını veya korozyon oranlarını izlemek için aynı alandaki tekrar taramaları için karşılaştırılabilecek her kusur için yüksek bir tekrarlanabilirlik derecesi ve konum ve boyut verisi avantajı sağlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum