TAHRİBATSIZ MUAYENENİN GENEL PRENSİPLERİ

Tahribatsız muayenelerin amacı malzemelerdeki iç bünye uygunsuzluklarının malzemenin gereksiz eşleştirilmesine mahal vermeden tespit eder.

Günümüzde malzemenin artmış servis güvenirliliği ve kalite için daha yüksek kalite talebi, NDT (Tahribatsız) muayene tekniklerinin hızlı bir artışla kullanılmasıyla sağlanmıştır. Bu da hassas hata tanımlaması, daha fazla hızlı muayene, işletme maliyetlerin düşmesi ve gelişmiş taşınabilir cihazlar çok farklı tekniklerin gelişmesini yol açmıştır.

Bunların sayısı gün ve gün hızla genişlemekte ve dövme, döküm, hadde malzemeleri ve kaynaklara yapılan muayene uygulamaları kendine yer bulmaktadır. Hali hazırdaki kaynak muayenesinde ve hata tespitinde kabul edilmiş olan tahribatsız muayene  metodları gözle muayene, magnetik parçacık, sıvı penetrant, radyografik, ultrasonik, girdap akımları, hidrostatik basınç ve sızdırmazlık test tekniklerini içermektedir.

Hassaslık, maliyet, hata yeri ve ulaşılabilirlik veya hata yönelmesi gibi birtakım gereklilikleri içeren durumlar bir metodu diğer başka bir metod dan daha çekici hale getirmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum