Beton Yüzey Sertleştirme Denetimi

Yüzey Denetimi

 

Yüzey sertleştirme uygulamaları genellikle sıvı ajanlar ile gerçekleştirilmektedir. Kürlenme ajanı olarak sıvı beton yüzey sertleştirici kullanılması durumunda yeni bitirilmiş beton yüzeyler için herhangi bir yüzey hazırlığına ihtiyaç duyulmayabilir.

Kalıpların yeni çıkarıldığı alanlarda tüm kalıp yağı ve kırıcı bileşik atıkları olarak sıvı beton yüzey sertleştirici'nin yüzeye tam olarak nüfuz etmesi için tamamıyla temizlenmelidir. Sıvı beton yüzey sertleştiriciler genellikle 35°F/1.7°C – 135°F/57°C sıcaklıkları arasında uygulanabilmektedir.

 

Sıvı beton yüzey sertleştirici bir membran değil penetranttır. Yüzey tarafından iyice emilebilmesi için yeteri kadar ürünün yüzey üzerinde kalması sağlanmalıdır. Yüzeyde yeteri kadarının kaldığını anlamanın bir yolu malzeme dökülmüş yüzeyde adım atıldığında ayak izinin birkaç saniye kalmasıyla anlaşılabilir. Islak yüzey elde edildiğinde beton Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici'yi yüzeye yumuşak bir süpürge ile yayabilirsiniz. Bu adım yüzey gerilimini kırarak ürünün içe nüfuz etmesine olanak sağlayacaktır.

Rüzgarlı havalarda yapılan uygulamalarda, kürlenme süresi uzayabilmektedir. Çok aşırı sıcak havalarda ise sıvı beton yüzey sertleştirici'nin 30 dakikalık emme süresi tamamlanmadan kaygan hale gelebilir.

Not: Döşeme üzerinde ürün emiş süresi boyunca herhangi bir nokta ya da alanın kuru kalmamasının sağlanması gerekmektedir. Döşeme kenarları ve gözenekli alanlar çok daha çabuk kuruyacağı için bu alanlara özellikle dikkat edilmelidir.

 

MEVCUT BETON İÇİN DENETİM

 Yüzey Denetimi

30 dakika boyunca yüzeyin olarak sıvı beton yüzey sertleştirici ile ıslak kalmasını temin etmek için yüzeyi sıvı beton yüzey sertleştirici ile ıslatılmalıdır.

 

30-40 dakika sonunda olarak Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici’nin önemli bir kısmı yüzey tarafından emilmişse yüzeydeki  Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici (hala sıvı halde bulunan) fazlalıklarını plastik silecekle temizleyerek önceden kuruyan kısımlara doğru bu fazlalıkları eşit miktarda dağıtmaya özen göstererek tüm beton yüzeyinin Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici’yi tamamen emmesi ve fazlalığın yüzeyden tamamen temizlenmesi kontrol edilmelidir.

 

 

 

III. DIŞ CEPHE BETONLAR İÇİN DENETİM

Düşük basınçlı yüksek hacimli spreyleme aleti kullanarak yüzeyin Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici ile ıslanması kesinlikle kontrol edilmelidir. Yüzey sıvı beton yüzey sertleştirici ile parlayan ıslak bir görünümü 30 dakika boyunca kontrol edilmelidir.

 

YANDUVAR BETONLAR İÇİN DENETİM

SIVI BETON YÜZEY SERTLEŞTİRİCİ’NİN KALIPTA DÖKÜM KÜRLEMESİNDE KULLANILDIĞI ZAMANKİ YANDUVAR UYGULAMASI

 

Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici ‘nin döküm beton kürlemesinde kullanıldığı durumlarda “yeni bitirilmiş Beton” denetimi talimatlarını izleyiniz. Aşağıdaki hususlara özellikle dikkat ve özen göstermek önemlidir:

 

Döküm beton üzerindeki Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici kalıntılarının yıkama ve silme süreci sırasında tamamen temizlenmesini sağlayınız. Şayet silme işlemi esnasında bazı alanlar hala kaygansa bu alanlara tekrar yıkamak ve tekrar plastik uçlu silecekle Sıvı Beton Yüzey Sertleştirici kalıntıları tamamıyla temizlenenmesi kontrol edilmelidir. Beton üzerinden herhangi bir madde kalmamış gibi görünmelidir.

Bağ kırıcı üreticisinin uygulama talimatlarını takip ediniz. Aynı zamanda, yeterli zamanda yeterli bağ kırıcının uygulanabilmesi için tanımlanan test işlemlerini takip ediniz.

 

SIVI BETON YÜZEY SERTLEŞTİRİCİ’NİN KALIPTA DÖKÜM KÜRLEMESİNDE KULLANILMADIĞI ZAMANKİ YANDUVAR UYGULAMASI.

 

Sıvı beton yüzey sertleştirici ‘nin beton yüzeyine uygulanmasından önce daha önce betonu kürlemek için herhangi bir malzeme kullanılmışsa öncelikli olarak bu malzemenin yüzeyden tamamıyla sıyrılması ve temizlenmesi çok önemlidir. Bağ kırıcılar ve/veya kürleme ajanları (zemin yüzeyinde kalırlar)  Sıvı beton yüzey sertleştirici ‘nin yüzeye nüfuz etmesine engel olarak yüzeyde beyazlamaya neden olurlar. Bu maddeler zemin yüzeyinden gerektiğinden temizlenebilecek şekilde tasarlanmışlardır ancak tamamıyla çıkarılmaları her zaman mümkün olmayabilir. Sıvı beton yüzey sertleştirici ‘nin kesinlikle temiz ve çıplak beton yüzeyine uygulanmalıdır. Deneyimli zemin teknisyenleri zemin hazırlığını yapmalıdır. Deneyimli denetçiler ise uygulama denetimini gerçekleştirmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum