Honey Comb ve Taş Denetimi

Taş denetimleri, 3 farklı alanda gerçekleştirilmektedir. Bu başlıklar; Honey Comb, Doğal Taş Denetimi ve Dökme Taş Denetimi‘ dir.

Taş imalatları son yıllarda kendine özel dokularının oldukça estetik olması sebebi ile dış cephe sektöründe de tercih edilmektedir. Bu talebin sonucunda kaliteli ve kalitesiz imal edilen taşları birbirinden ayırt etmek ve zaman maliyetinin önüne geçebilmek için denetleme mekanizmaları geliştirilmiştir.

Tüm firma ve mimarların estetik, dekoratif kaygı ile tercih ettikleri taşların, imalat ve montaj denetimlerinin yapılması oldukça önemli bir konudur. Dekoratifliğin yanı sıra üstün dayanım özellikleri gösteren malzemeler ise sektörler arası bir üne kavuşmaktadır.

Bu alanda en spesifik denetimler Honey Comb alanında gerçekleştirilmektedir.

Honey Comb paneller ve taşlar farklı imalat metodları ile balpeteği çekirdek ve dış katmanlardan oluşturalan bir laminasyon ürünüdür.

                                                               

 

Üstün dayanım, hijyeni yalıtım ve isteğe göre şekillendirilebilme yönleri sebebi ile ulaşım, havacılık, savunma sanayi, iç ve dış cephe uygulamalarının vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır.

Bu alanda, kontrollü imalat ve montaj mekanizmalarının önemi ise yadsınamaz niteliktedir. İmalat denetimleri ve kalite kontrol proseslerine azami düzeyde önem vermek ve alanında uzman ekipler ile çalışmak projelerinize artı değer katmaktadır.

 

Honey Comb Taş İmalatları ve Denetimi

Mermer ve Granit’in yapısına bağlı olarak 3mm ile 8mm kalınlığında kesilip ultra hafif malzeme olan alüminyum honeycomb (bal peteği) panelle lamine edilmesi sonucunda üretilen ultra hafif mimari bir malzemedir.

Aynı kalınlıktaki masif doğal taş plakaya göre;

%70 daha hafif olması,

40 kat büyük darbe direnci,

Cilalama , çekiçleme , kumlamanın kolaylıkla yapılabilir olması, 400 psf den büyük rüzgar yüklerinde test edilmiş değerlere sahip olması,

Sismik sarsıntı ve titreşimlerden etkilenmemesi,

Sismik sarsıntı ve titreşimlere maruz kaldığında yüksek elastikiyet sebebi ile yapı sektörünün vazgeçilmek cephe uygulamaları alanına girmiştir.

 

                                             

 

Bu spesifik alanda imalatların denetlenmesi de oldukça önemli bir unsurdur. İmalat ve uygulama sahasında gerçekleştirilecek olan denetimler ana işverene zaman kazancı ve kaliteli ürün olarak geri dönmektedir.

Honey Comb Mimari İç Yapılar ve Dış Cepheler için Uygulama Alanları

İnşaat Sektöründe Alüminyum Honey Comb Panelleri hem iç ve dış cephe kaplamaları için kullanılmaktadır. Honey Comb paneller size çok çeşitli bal peteği, çekirdek ve sandviç panel sistemleri sunmakta olup bu panellerin üst plakaları ise isteğiniz üzere alüminyum, ahşap, mermer, doğal taş, karbon fiber, pvc, gibi birçok çeşitli varyasyonlar uygulanabilir. Günümüz teknolojisiyle yapılan inşaatlarda kullanılan malzemelerin yüksek mukavemetli fakat hafif olmaları artık vazgeçilmez bir kriter olmuştur. Bu yeni inşaat teknolojisinde birçok malzeme artık “som” veya “masif” olarak hem ekonomik olmamaları hem de ağırlıkları sebebiyle kullanılamaz hale gelmiştir. İşte bu sebeple birçok kombinasyonla sandviç sisteme adapte edilen paneller tercih sebebi olmuştur.

Bu alanda, Honey Comb Denetim mekanizmalarının kurulması ve istenilen spesifik ürünün gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı sürekli olarak denetlenmelidir.

Honey Comb Uygulamasının Avantajları

 

  • Yüksek basma direnci
  • Bina dış ve iç alanlarındaki yatay ve dikey uygulamalarda kolaylık
  • Bölme panelleri , asansör kabinleri , merdivenler , kiriş ve kolon kaplama uygulamalarında kolaylık
  • Panellerin prefabrik olarak kolay ve hızlı üretimine elverişlilik
  • Büyük boyutlu tek parça panellerin üretimini mümkün kılabilmesi
  • Su geçirimsizliğe etkisi
  • Patlamalara ve yangına karşı yüksek direnç
  • Tüm iklim koşullarında uygulanabilirlik

                                             

 

Dökme Taş Denetimi

Dökme taşlar, daha önceden tasarlanmış olan kalıplara dökülerek imal edilen taşlardır. Bu taş tipinde kalıp kontrolleri ve tekrarlı döküm kontrolleri oldukça sık gerçekleştirilmelidir.

Doğal Taş Denetimi

Kesim kalitesi ve diğer tüm prosesleri hassasiyetle denetlenmesi gereken bir süreçtir.
Dökme taşlar, daha önceden tasarlanmış olan kalıplara dökülerek imal edilen taşlardır. Bu taş tipinde kalıp kontrolleri ve tekrarlı döküm kontrolleri oldukça sık gerçekleştirilmelidir.

Bazı spesifik taş projelerinde kanallı, ekstra detaylı özel ürünler istenmektedir. Bu spesifik uygulamaların ölçü denetimi ve uygulama metodları en sık denetlenmesi gereken süreçlerin başında gelmektedir.

CTI INSPECTION, ülkemizde oldukça sık ihracatı yapılan taş ürünlerinin uluslararası standart ve normlarda denetimlerini uzman kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum